Jak radzić sobie ze spłatą zobowiązań?

Kredyt pomaga nam w realizacji planów jak np. dom, remont czy nowy samochód, jednak czasami jego spłata może być dla nas uciążliwa. Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz inne produkty kredytowe to spore ułatwienie ale często przeceniamy nasze możliwości co do zobowiązań finansowych i nie jesteśmy później w stanie poradzić sobie ze spłatą. Co zrobić w takiej sytuacji? 


Przede wszystkim, warto poinformować o sytuacji bank w którym zaciągnęliśmy kredyt. Jeśli nie możemy spłacać długu według zasad, które zostały zawarte w umowie, powinniśmy pójść z tą informacją do banku, a nie ukrywać ten fakt. Jeśli nie będziemy spłacać kredytu w terminie, a bank nie będzie znał powodu takiego postępowania, może być znacznie gorzej.  Unikanie kontaktów z bankiem bądź wprowadzenie w błąd, może obrócić się przeciwko nam a postępowanie egzekucyjne nie jest niczym przyjemnym. Dlatego nie czekaj, aż bank upomni się o pieniądze, tylko zgłoś się do niego sam. Nie mamy nic do stracenia, warto zgłosić się do banku i negocjować. Jeśli poinformujemy bank o naszej sytuacji, możemy otrzymać propozycję rozwiązania, które może okazać się zbawieniem w  trudniejszym momencie. 
 

Wydłużenie spłaty kredytu

Kiedy zgłaszamy problem, bank stara się znaleźć optymalne rozwiązanie. Może to być np. zmiana pakietu ubezpieczeniowego, dzięki któremu nasza comiesięczna rata będzie obniżona. Kolejnym rozwiązaniem może być przygotowanie aneksu do umowy o kredyt, co oznacza nowe warunki spłaty naszego kredytu – np. wydłużenie czasu spłaty zobowiązania, dzięki czemu będziemy spłacać co miesiąc niższe raty. Inną opcją są zamrożenia spłaty rat na pewien okres np. na pół roku, w uzgodnieniu z bankiem (ale nie wszystkie oferty mają taką możliwość, usługa ta często kryje się pod nazwą „wakacje kredytowe”). Kolejną, możliwą opcją jest zmiana rodzaju rat – z malejących na równe. Jaka jest różnica między ratą równą a malejącą? W ratach równych saldo zadłużenia rozłożone jest na równe płatności w kolejnych miesiącach. Odsetki maleją, a kwota kapitału rośnie. Jeszcze innym rozwiązaniem jest przyłączenie współkredytobiorcy, jeśli wynagrodzenie kredytobiorcy jest nie wystarczające aby spłacić w terminie całe zobowiązanie kredytowe. 

Przeczytaj także: Jaki kredyt przy zarobkach 2500 netto
 

Nie czekaj, aż bank upomni się o pieniądze

Przyczyny problemów ze spłata kredytu mogą być różne – mogą to być sytuacje losowe takie jak utrata pracy, problemy ze zdrowiem, które uniemożliwiają pracę czy problemy zewnętrzne, jak np. gorsza sytuacja gospodarki. Każdy z nas może trafić na przejściowe kłopoty. Jak widać są jednak sposoby, aby poradzić sobie ze spłata zobowiązania. Pamiętajmy: Im szybciej porozmawiamy z przedstawicielem banku, tym lepiej.

 

kredyty gotówkowe online

Sprawdź nasze porównywarki:
Porównywarka kredytów samochodowych
Porównywarka kont bankowych
Poradnik Kredyt gotówkowy

Najpopularniejsze