Pierwsza zaoszczędzona złotówka - jak rozpocząć efektywne oszczędzanie

Pierwsza zaoszczędzona złotówka - jak rozpocząć efektywne oszczędzanie

 

Zbliża się koniec miesiąca, a Ty obawiasz się że nie starczy do wypłaty? Musisz pożyczać od znajomych ponieważ zaskoczyły Cię nagłe i nieoczekiwane wydatki? Z oszczędzaniem jest jak z wieloma dobrymi nawykami - najgorzej jest zacząć. Wonga.com - firma oferująca komfortowe pożyczki na rynku razem z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, opracowała kilka prostych zasad dobrego oszczędzania. Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, edukującej internautów w zakresie zarządzania domowym budżetem.

 

Podstawowymi aspektami oszczędzania jest spłata bieżacych zobowiązań, rezygnacja z niektórych przyjemności, monitorowanie własnych wydatków czy również wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego. Jeśli tylko wypróbujesz kilka sprawdzonych trików, na pewno uda Ci się bez trudu rozpocząć oszczędzanie. 

 

Zanim rozpoczniesz efektywne oszczędzanie musisz wyjść z długów. Pożyczki gotówkowe, karty kredytowe lub inne zobowiązania powinny być w jak najszybszym czasie spłacone, w przeciwnym razie oszczędzanie będzie po prostu nieefektywne. Oto proste równanie : trzymamy pieniądze na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 3% w skali roku. W tym samym czasie spłacamy pożyczkę zaciągniętą w banku z oprocentowaniem 15% w skali roku. Matematyka w tym wypadku jest nad wyraz prosta - nasze oszczędzanie nie przyniesie żadnych dobrych efektów, ponieważ nasz bilans jest nieefektywny! W każdym miesiącu wydajemy więcej na spłatę odsetek niż otrzymujemy za trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Pierwszym, bardzo istotnym krokiem w kierunku efektywnego oszczędzania powinno być odłożenie pieniędzy na wcześniejszą spłatę długów. Wystarczy policzyć i sprawdzić nasze zadłużenie oraz zaplanować wcześniejszą spłatę. Tylko po odzyskaniu kontroli nad własnymi wydatkami uda nam się rozpocząć oszczędzanie. 

 

Jeśli znasz swój domowy budżet - dochody, wydatki i oszczędności - możesz zaplanować stałą kwotę odkładaną co miesiąc na konto oszczędnościowe. Może to być np. 5% własnych dochodów, lub po prostu z góry ustalone kwota - np. 100 zł. Należy jednak pamiętać o dwóch zasadach : 

- Na pierwszym miejscu płać sobie. Z odkładaniem pieniędzy nie można czekać do końca każdego miesiąca. Najlepszym wyjściem, zaraz po otrzymaniu pensji jest wpłacenie określonej kwoty na konto oszczędnościowe. Najłatwiejszy sposób to ustawienie zlecenia stałego na 2-3 dni po dacie otrzymania wypłaty. 

- Wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego. Kieruj się nie tylko najwyższym oprocentowaniem. Podczas wyboru konta oszczędnościowego w innym banku niż rachunek podstawowy, jesteśmy mniej narażeni na pokusę wypłaty zaoszczędzonych środków na bieżące potrzeby. 

 

Spłaciłeś zadłużenia, wybrałeś odpowiednie konto oszczędnościowe, ustawiłeś zlecenie stałe w banku na przelew pieniędzy zaraz po otrzymaniu wypłaty. Gratuluję! w taki oto sposób udało Ci się zaoszczędzić pierwsze pieniądze. Co w takim razie zrobić aby oszczędzanie było jeszcze bardziej efektywne? Przede wszystkim przyjrzyj się swoim wydatkom. Po gruntownej analizie zauważysz, że większość z nich można zminimalizować lub w całości wyeliminować z budżetu. Najłatwiej zaczynać od małych rzeczy, które w skali miesiąca czy też roku dają duże oszczędności. Nawet najdrobniejsze zmiany mogą prowadzić do imponujących efektów. Oszczędzanie jest proste, trzeba tylko zacząć od pierwszej złotówki!