Zdolność kredytowa: Co to jest?

Zdolność kredytowa: Co to jest?


Zdolność kredytowa to możliwość spłaty raty kredytu odejmując od dochodów kredytobiorcy wydatki, które już posiada. Np. Jeśli klient zarabia 3 tys zł a jego wydatki łącznie równe są 2 tys zł, wówczas na ratę kredytu zostaje 1 tys zł. Jednak nie jest to dobre zabezpieczenie dla banku, dlatego kluczowy jest tzw. dochód dyspozycyjny. 

 

Czyli to ile dochodu zostaje po odjęciu wszystkich wydatków i raty np. kredytu hipotecznego o który ubiega się klient. Czyli na naszym przykładzie, jeśli rata kredytu wynosi 500 zł, dochód dyspozycyjny klienta wynosi 500 zł.

 

Zdolność kredytowa w przypadku polskiej i obcej waluty.

 

Inaczej jest liczona zdolność kredytowa dla kredytów walutowych, a inaczej dla kredytów w naszej walucie (polski złoty). Jeśli chodzi o kredyty walutowe, rata kredytowa wyliczana jest na podstawie wnioskowanej kwoty kredytu, która powiększona jest o 20 proc. (przy oprocentowaniu kredytu złotowego). Dlatego jeśli chcemy uzyskać kredyt walutowy, musimy mieć zdolność kredytową większą o 20 proc. niż przy ubieganiu się o kredyt złotowy. Zmiany te są skutkiem wprowadzonej w 2006 r. Rekomendacji S.