Zdolność kredytowa - jak ją liczymy?

Zdolność kredytowa - jak ją liczymy?


Zdolność kredytowa jest bardzo ważnym elementem decydującym o tym jak dobre warunki kredytu dostaniemy. Po kryzysie finansowym banki zmieniły podejście do zdolności kredytowej, zaczęły bardziej zwracać na nią uwagę przy weryfikacji kredytobiorcy pod kątem danej oferty kredytu.
 

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty raty kredytu odejmując od dochodów kredytobiorcy wydatki, które już posiada. Np. Jeśli klient zarabia 3 tys zł a jego wydatki łącznie równe są 2 tys zł, wówczas na ratę kredytu zostaje 1 tys zł. Jednak nie jest to dobre zabezpieczenie dla banku, dlatego kluczowy jest tzw. dochód dyspozycyjny. Czyli to ile dochodu zostaje po odjęciu wszystkich wydatków i raty np. kredytu hipotecznego o który ubiega się klient. Czyli na naszym przykładzie, jeśli rata kredytu wynosi 500 zł, dochód dyspozycyjny klienta wynosi 500 zł.
 

Możliwe jest obliczenie swojej zdolności kredytowej za pomocą kalkulatora dostępnego na naszej stronie. Aby móc to zrobić potrzebne będą następujące informacje:

- Liczba osób w gospodarstwie domowym
- Średni miesięczny dochód netto
- Suma miesięcznych rat kredytowych
- Suma innych miesięcznych zobowiązań
- Miesięczne wydatki na utrzymanie
- Suma limitów na kartach kredytowych
- Okres kredytowania
- Oprocentowanie
 

Zdolność kredytowa dla kredytów walutowych

Inaczej jest liczona zdolność kredytowa dla kredytów walutowych a inaczej dla kredytów w naszej walucie (polski złoty). Jeśli chodzi o kredyty walutowe, rata kredytowa wyliczana jest na podstawie wnioskowanej kwoty kredytu, która powiększona jest o 20 proc. (przy oprocentowaniu kredytu złotowego). Dlatego jeśli chcemy uzyskać kredyt walutowy, musimy mieć zdolność kredytową większą o 20 proc. niż przy ubieganiu się o kredyt złotowy. Zmiany te są skutkiem wprowadzonej w 2006 r. Rekomendacji S.

ranking kredytów gotówkowych